Vojna proti ISIS – 5 nezodpovedaných otázok

pat-otazok-isis-text

Problém ISIS sa ukazuje ako jeden z najzložitejších problémov, s akými sme sa doposiaľ stretli. ISIS je úplne nový fenomén a na jeho riešenie nie je precedens. Hayes Brown z portálu ThinkProgress kladie päť otázok: čo sa deje na územiach, z ktorých bola ISIS vytlačená, koľko bude vojna stáť, čo by mali robiť spojenci USA, čo bude ďalej v Iraku a kedy sa všetko skončí…

1. Čo sa deje na územiach v Sýrii, z ktorých bola ISIS vytlačená?

Barack Obama dal vo svojom prejave jasne najavo, že operácia proti ISIS nebude obmedzená len na Irak: „Budeme loviť teroristov, ktorí ohrozujú našu krajinu, nech sú kdekoľvek. To znamená, že zasiahneme proti ISIS v Sýrii rovnako ako v Iraku.“. V súčasnosti bojuje ISIS v Sýrii takmer proti všetkým ostatným účastníkov konfliktu, vrátane ostatných islamistických skupín a režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Biely dom má optimistický pohľad na to, čo sa stane, až bude ISIS vytlačená. Obamova administratíva sa domnieva, že oblasti v Sýrii, ktoré dnes ISIS kontroluje, neprijmú naspäť Assada a jeho vládu. V tejto oblasti majú prevahu sunniti, ktorí sa budú môcť vrátiť hneď, ako bude ISIS porazená. Sunniti tu pravdepodobne budú tvoriť legitímnu opozíciu voči Assadovmu režimu.

Toho si je, zdá sa, vedomý aj sýrsky prezident Assad. Počas niekoľkých posledných mesiacov sa Sýria pokúsila o „rebrand“ a Damask chce byť vnímaný ako partner v boji proti ISIS a iným teroristickým skupinám. Na druhej strane však predstavitelia sýrskej vlády odmietajú akékoľvek akcie proti ISIS na svojom území, ak nebudú schválené a koordinované Damaskom.

Napriek všetkému Obamova administratíva ďalej trvá na tom, že Assad a jeho vláda sú súčasťou problému, čo vylučuje akúkoľvek hlbšiu spoluprácu.

 

2. Koľko bude všetko stáť?

Vojna v Iraku bola verejnosti predkladaná ako lacná a rýchla záležitosť. V dobe keď začala, sa odhadovalo, že bude stáť 50-60 biliónov a to za celú dobu od zvrhnutia Saddáma Husajna až po zostavenie novej vlády. Skutočné náklady sa teraz odhadujú okolo 2,2 trilióna dolárov v priebehu desiatich rokov.

Na to, koľko bude stáť operácia proti ISIS, sa zatiaľ debata nesústredila. Odhaduje sa, že by mohlo ísť o približne 500 miliónov dolárov za tréning a výcvik členov sýrskej opozície. Na konci augusta poskytol Pentagon odhad, koľko stáli doterajšie operácie. Boli to len obmedzené nálety proti cieľom ISIS a náklady sa pohybovali približne v sume 7,5 miliónov dolárov za deň. Podľa približných odhadov sa suma za ďalšie operácie bude približovať 682 miliónom dolárov.

 

3. Čo majú robiť naši spojenci, aby skutočne pomohli?

Prezident Obama vo svojom prejave vyhlásil, že USA by nemali stáť proti ISIS sami. Amerika by mala viesť širokú koalíciu vrátane arabských krajín.
Každá krajina bude prispievať k spoločnému ťaženiu iným spôsobom. Niektoré sa už teraz zapájajú do humanitárnych misií, dodávajú zbrane irackej armáde alebo kurdským bojovníkom na severe Iraku, pracujú na špeciálnych operáciách, hraničných kontrolách a pod.

Arabské krajiny by mali vynaložiť úsilie na to, aby zastavili prechod nových bojovníkov ISIS cez svoje územie, pomôcť pri zastavení financovania ISIS, bojovať proti jej ideológii a podporovať štáty, ktoré sa najtesnejšie stretávajú s hrozbou ISIS.

Je však nejasné, v ktorej časti z vojenskej kampane sa budú jednotlivé štáty aktívne zúčastňovať. Turecko údajne zamietlo žiadosť USA využiť svoje letecké základne na spustenie náletov proti ISIS. Francúzsko ponúklo svoje lietadlá na nálety proti teroristom na území Iraku, ale nie na území Sýrie. Rovnako Veľká Británia sa vyjadruje nejasne.

 

4.  Čo bude v Iraku ďalej?

Aj keď budeme predpokladať, že po skončení vojenskej kampane bude ISIS vytlačená a oslabená na úroveň Al-Kaidy v rokoch spred sýrskej občianskej vojny, ktorá ju priviedla z priepasti, je tu rada otázok, s ktorými sa musí Irak vysporiadať predtým, ako bude môcť byť považovaný za stabilnú krajinu.

Hoci je v Iraku vymenovaná nová vláda a snaží sa riešiť problémy, viesť vojnu proti ISIS a uzavrieť deravú hranicu svojej krajiny, problémy pretrvávajú. Vo vláde existuje niekoľko dôležitých miest, ktoré zostávajú neobsadené kvôli haštereniu v irackom parlamente.

Otázkou tiež zostáva, čo bude ďalej v kurdských oblastiach na severe Iraku. Bojovníci lojálni kurdskej regionálnej vláde boli najúčinnejšími jednotkami v boji proti ISIS. Rovnako sa im podarilo vytrhnúť z rúk ISIS ropné polia v Kirkúku, čo je miesto, o ktoré vedú Kurdi dlhodobý spor s irackou vládou. Toto je jeden z ďalších problémov, ktorý zostane po vytlačení ISIS.

 

5. Kedy sa všetko skončí?

Ako by malo vyzerať víťazstvo? Čo znamená zničiť ISIS? Na začiatku kampane sa USA zameriavali na ochranu amerických síl, chrániť americké veľvyslanectvo a vytlačiť ISIS z kľúčových miest ako napríklad Haitha alebo priehrada v Mosule.

Teraz nabrala misia USA nový smer – oslabiť a nakoniec zničiť ISIS. Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať jednoduché, a ISIS postupne stráca schopnosť ohrozovať irackú vládu a civilistov, úplne zničiť túto skupinu bude oveľa ťažšie.

Rovnako ako to bolo v prípade Al-kaidy, ktorá bola oficiálne zničená. Skupina, hoci prestala predstavovať bezprostredné nebezpečenstvo, si zachovala schopnosti plánovať a potenciálne začať nové útoky. Prezident Obama uviedol, že sa USA nezastavia dovtedy, kým bude ISIS rozložená natoľko, aby stratila schopnosť viesť v regióne akúkoľvek vojnu.

MP, zdroj: thinkprogress (thinkprogress.org)

 

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone