Väčšina ľudí je presvedčená, že v hlbokom vesmíre existuje mimozemský život. Podľa najnovších vedeckých poznatkov ho nemusíme hľadať ďaleko. Je možné, že v našej slnečnej sústave existuje okrem Zeme ešte jedno miesto, kde môže existovať život. Pri planéte Jupiter.
Jupiter je najväčšia planéta slnečnej sústavy. Nemá pevný povrch, v skutočnosti je to obrovská guľa plynu s malým jadrom uprostred. Ak by sme zostupovali do vnútra planéty a ak by nás neroztrhali gigantické búrky, stúpajúci tlak alebo nezadusili jedovaté plyny, z ktorých sa skladá atmosféra Jupitera, narazili by sme na oceány tekutého vodíku a pod nimi na malé a pevné jadro.
Jupiter má 63 pomenovaných mesiacov. Aj keď väčšina z nich sú len holé skaly, niektoré z nich stále viac priťahujú pozornosť vedcov. Jupiterov mesiac Callisto je tvorený horninami a ľadom, pod ktorým sa pravdepodobne nachádza slaný oceán. Mesiac Io je posiaty aktívnymi sopkami a stovkami hôr, z ktorých sú niektoré vyššie ako Mount Everest. Medzi horami sa rozkladajú rozsiahle sírne pláne. Tvrdé jadro z hornín mesiaca Ganymedes, väčšieho ako planéta Merkur, zasa pokrýva hrubá vrstva ľadu.
Najzaujímavejším Jupiterovym mesiacom je Európa. Európa je pokrytá desiatky kilometrov hrubým ľadom, pod ktorým sa nachádza oceán väčší ako všetky moria a oceány na Zemi. Vedci predpokladajú, že hĺbka oceánu sa pohybuje medzi 80 – 170 kilometrami. Na dne oceána pravdepodobne vyvierajú horúce pramene priaznivé pre vznik života.
Na niektorých miestach Európy je, podľa pozorovania, ľad rozlámaný. Vďaka puklinám v ľade sa môžu z povrchu Európy prenášať do oceánu potrebné živiny. Rovnako ako horúce pramene na jeho dne, aj rozlámaný ľad na povrchu zvyšuje šance, aby sa v ňom vyvinul život.
Možno je oceán na Európe, skrytý pod kilometrami ľadu, studený a mŕtvy. Možno v ňom prežívajú primitívne organizmy a možno je osídlený životom rovnako ako boli osídlené oceány na vyvíjajúcej sa Zemi pred miliónmi rokov…
zdroj: NASA