Dlhové otroctvo

dlhove-otroctvo-text

Kým na Západe detská práca a otroctvo dávno zmizlo, v rozvojových krajinách prekvitá ďalej. Deti pracujú v poľnohospodárstve, v baniach, továrňach, či ako domáci otroci… Prečo?

Pracujúce deti sú často deťmi zadĺžených rodičov. Dlhové otroctvo je rozšírené najmä v Afganistane a Pakistane. Po chudobných dedinách chodia náborári a dedinčanom, ktorí ledva vyžijú, sľubujú pravidelný plat a dobré pracovné podmienky. Budúcim pracovníkom ponúkajú zálohu. V okamihu, keď si ponúkanú zálohu vezmú, kruh sa uzavrie. Záloha sa mení na dlh, ktorý je nemožné odpracovať.

Čiastku často menšiu ako 10 dolárov si v tehelniach alebo iných prácach celé rodiny „odpracovávajú“ aj niekoľko rokov. Takmer všetci najchudobnejší robotníci sú negramotní. Nevedia kontrolovať výšku svojho dlhu a nepoznajú hodnotu svojej práce. Stávajú sa tak otrokmi v rukách zamestnávateľov. Pri nízkej mzde, odpočítaní úrokov z dlhu a nákupe najnutnejších potravín im nezostane takmer nič na ďalší život. Každá nepredvídaná udalosť ako choroba, pohreb alebo aj svadba, či narodenie dieťaťa spôsobuje ďalšie zadlžovanie.

V afganských alebo pakistanských tehelniach, kde je dlhové otroctvo najrozšírenejšie, pracujú často celé generácie rodín. Pre deti narodené do takejto rodiny je tehelňa prostredie, v ktorom vyrastajú. Ešte kým nie sú dostatočne veľké na to, aby mohli plnohodnotne pracovať, teda kým nemajú 5-6 rokov, chodia po areáli, zbierajú rozlámané tehly a pomáhajú rodičom. Sú predurčené na prácu v tehelni. Okrem dlhových otrokov pracujú v tehelni väčšinou príslušníci najnižších vrstiev, etnických alebo náboženských menšín.

Foto: ILO

Pozrite si stránku Medzinárodnej organizácie práce venujúcu sa detskej práci.

Na zemi žije asi 1,6 miliardy detí. Z toho každé siedme dieťa nechodí do školy, nehrá sa a nepozná detstvo. Týchto zhruba 215 miliónov detí pracuje denne až 13 hodín. Prečítajte si 215 miliónov detí – detská práca a otroctvo…

Slnko nemilosrdne praží, horúci prach vniká do nosa, úst a očí a v rozpálenom areáli tehelne sa nedá dýchať. Medzi desiatkou tisíc tehál sa pohybujú deti. Ruky majú špinavé, niektoré odreté až do krvi. Prečítajte si: Detskí otroci v tehelniach

 

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone