Detskí otroci v tehelniach

tehelne-text

„Až budem veľký, chcel by som mať vlastný dom a chodiť do školy. Aby som mohol žiť ako ľudia, ktorí vedia čítať a písať. Tí majú lepší život,“ sníva 10 ročný chlapec, ktorý pracuje v tehelni v Afganistane.

Slnko nemilosrdne praží, horúci prach vniká do nosa, úst a očí a v rozpálenom areáli tehelne sa nedá dýchať. Medzi desiatkou tisíc tehál sa pohybujú deti. Najmladší má sotva šesť rokov, najstarší môže mať pätnásť. Ruky majú špinavé, niektoré odreté až do krvi. Nie je zriedkavé, že tu pracujú aj trojročné deti. Väčšina detí pracuje od rána do večera. Prenášajú tehly a ukladajú ich do úhľadných radov.

Medzitým ďalšie deti s nástrojmi podobnými lopatám odkrajujú ťažké kusy mokrého ílu a na chrbte ich prenášajú k strojom na vypaľovanie tehál. Deťom sa pod váhou ťažkých tehál alebo ílu, ktoré celé dni nosia deformujú kosti. Pri peci je neznesiteľné teplo a prach a pri vypaľovaní sa uvoľňujú toxické splodiny.

Práca pri peci je najnebezpečnejšia. Kým jedna skupina detí nosí a prikladá do pece drevo, iná skupina ju ručne plní ílom. Práve tu, pri peciach a pri obsluhe strojov, sa stáva najviac úrazov. Materiál sa v stroji posúva automaticky a deťom sa často zachytia na pásoch ruky. Nemajú žiadne poistenie, pracujú na čierno a následky úrazov im zostávajú na celý život.

V krajinách ako India, Pakistan, Afganistan, Nepál alebo Kambodža sa vyrábajú tehly väčšinou ručne. Tisícky výrobní sú závislé na detskej a otrockej práci. Majitelia tehelní sa na detských pracovníkov nesťažujú – deti sú lepšie ako dospelí. Dajú sa lepšie ovládať, pracujú rýchlejšie a tvrdšie. Práca v tehelni je namáhavá, slabo platená, ale nevyžaduje žiadnu kvalifikáciu. Dospelý zarobí v pakistanskej alebo afganskej tehelni okolo 50 dolárov za mesiac, deti asi polovicu. Mzda ledva stačí na prežitie.

Podľa Medzinárodnej organizácie práce pracuje v Kambodži v rôznych odvetviach, takmer polovica detí v krajine. Detská práca je tu zákonom zakázaná, povolená je však ľahká práca v prípade, ak neohrozí školskú dochádzku. V praxi sa málokedy kontroluje, čo je ľahká a čo ťažká práca, rovnako ako sa nekontroluje školská dochádzka. Viac ako tri štvrtiny detí pracujúcich v tehelniach nechodia do školy. Z tých zvyšných školu polovica časom opustí. Sú unavené, nekoncentrované.

Foto: ILO, Krish Dulal

 

Pozrite si stránku Medzinárodnej organizácie práce venujúcu sa detskej práci.

Pracujúce deti sú často deťmi zadĺžených rodičov. Čiastku často menšiu ako 10 dolárov si v tehelniach alebo iných prácach celé rodiny „odpracovávajú“ aj niekoľko rokov. Prečítajte si: Dlhové otroctvo.

Na zemi žije asi 1,6 miliardy detí. Z toho každé siedme dieťa nechodí do školy, nehrá sa a nepozná detstvo. Týchto zhruba 215 miliónov detí pracuje denne až 13 hodín. Prečítajte si 215 miliónov detí – detská práca a otroctvo…

 

tehelne1

 

tehelne2

 

tehelne3

 

tehelne4

 

tehelne5

 

tehelne6

 

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone