Niektorí demonštranti si v dobe vypuknutia prvých protestov želali európsku orientáciu Ukrajiny, iní cítili, že skorumpovaná vláda by mala byť vymenená. Okrem nich sa demonštrácií zúčastňovalo množstvo radikálov so svojimi vlastnými cieľmi. Rovnaké demonštrácie ako dnes na Ukrajine, často prebiehajú aj v iných krajinách. Niekedy bývajú úspešné, inokedy nie. Vo väčšine prípadov záleží výsledok od odhodlania obyvateľov krajiny, prípadne od zásahov jej susedov.
Ukrajina je výnimočný prípad. Jej skutočná nezávislosť alebo orientácia na Európsku úniu by mohla spôsobiť strategickú zraniteľnosť Ruska. Z ruského pohľadu predstavuje integrácia Ukrajiny do EÚ bezpečnostnú hrozbu.
Sila Ukrajiny je ukrytá v dvoch faktoch: strategickej polohe krajiny a produkcii poľnohospodárskych plodín a nerastných surovín.
Strategická poloha Ukrajiny je zásadná pre ruskú obranyschopnosť. Ukrajina a Rusko majú dlhé spoločné hranice a Moskva sa nachádza len 480 km od týchto hraníc. Krajina je plochá, je ťažké ju brániť a armáda ju dokáže rýchlo a bez väčších problémov prekonať. Okrem toho má Ukrajina na svojom území dva dôležité prístavy – Oddesu a Sevastopol, ktoré sú pre Rusko životne dôležité. Strata prístupu k týmto prístavom by mohla zničiť vplyv Ruska v Čiernom mori a odrezať Rusku prístup do Stredomoria.
Táto významná poloha sa stala historickým problémom Ukrajiny a celé svoje dejiny preto podlieha neustálym tlakom. Tieto tlaky majú tendencie zväčšovať aj vnútorné problémy Ukrajiny.
Podľa Friedmanovho názoru bola Rusko – Gruzínska vojna v roku 2008 sčasti demonštráciou sily a odkazom vyslaným do Kyjeva. Odkazom, že západné záruky sú bezcenné a že tak, ako USA nemôžu pomôcť napadnutému Gruzínsku, tak nebudú môcť pomôcť v prípade konfliktu ani Ukrajine.
Putin nemá záujem priamo riadiť Ukrajinu. Jeho cieľom je udržať si negatívnu kontrolu, teda zabrániť Ukrajine robiť to, čo nie je v ruskom záujme. Ukrajina si môže zachovať suverenitu, ale s výnimkou tých záležitostí, ktoré majú pre Rusko zásadný význam. Ukrajinská vláda môže byť demokratická a liberálna, ale pokus o integráciu do EÚ považuje Putin za jasnú provokáciu. Bola to aktivita EÚ a Nemecka – verejne podporovať oponentov Janukovyča a zasahovať do vnútorných záležitostí Ukrajiny, ktoré boli škodlivé pre ruské národné záujmy.
Pre Európu nemá Ukrajina taký strategický význam ako pre Rusko. Európa nechce Ukrajinu integrovať do EÚ, chce si len nechať otvorené možnosti do budúcnosti. EÚ si v súčasnej situácii nemôže ani len dovoliť seriózne uvažovať o integrácii Ukrajiny. Vzhľadom na ekonomické problémy v Južnej Európe sa javí myšlienka integrácie tak slabej krajiny, ako je Ukrajina, do Európskeho bloku absurdná.
Avšak akokoľvek nepravdepodobné je prijatie Ukrajiny do EÚ, Ukrajincom sa táto myšlienka páči. Vízia patriť do modernej európskej spoločnosti je veľmi príťažlivá. Mnohí Ukrajinci majú pocit, že im Janukovyč túto víziu zničil. Tak to bolo na začiatku demonštrácií.
Zvláštne je, že Nemci otvorene podporili protesty. Nemecko vie, že členstvo Ukrajiny v EÚ je v dohľadnej dobe nereálne. Nemecko a Rusko jednajú o významných bilaterálnych energetických a investičných dohodách a snažia sa udržiavať dobré vzťahy. Na druhej strane sú Nemci súčasťou EÚ, kde napríklad pobaltské štáty alebo Poľsko, ktoré majú s Ruskom historicky negatívne skúsenosti, silne tlačia na to, aby dostali Ukrajinu z ruského vplyvu. Ukrajina pod ruským vplyvom predstavuje pre tieto štáty bezpečnostnú nočnú moru. Nemci si museli vybrať medzi európskymi partnermi a Ruskom.
Rusi zostávajú zatiaľ pokojní. Ich moc na Ukrajine sa neopiera o jedného muža a jeho stranu. Rusi doposiaľ nemuseli konať, aspoň nie verejne. Vedia, že každá vláda na Ukrajine bude mať tie isté problémy ako Janukovyčova. Malú nádej na integráciu do EÚ, závislosť na ruskej energii a ruskom trhu. Okrem toho Rusi nechcú konfrontáciu pred olympiádou v Soči.
Všeobecne platí, že východná Ukrajina je viac orientovaná na Rusko. Obyvatelia tu hovoria po rusky, sú pravoslávni veriaci a lojálni Moskve. Na západe krajiny sú obyvatelia orientovaní viac na Európu. Napätie v regiónoch je skutočné a silný tlak z EÚ by mohol rozdeliť krajinu. Ak by sa to stalo, EÚ by nemala dosť prostriedkov na udržanie Ukrajiny a proeurópska vláda na Ukrajine by bola paralyzovaná.
Ako do konfliktu zapadajú Spojené štáty? Aj keď USA silne podporovali Oranžovú revolúciu, v súčasnej dobe sa snažia vyhnúť zapojeniu do euroázijských konfliktov. Avšak úloha Ruska v afére Snowden rozhorčila USA a vláda vo Washingtone víta možnosť vytvoriť Rusku problémy pred olympiádou v Soči.
Situácia je vážna. Rusi sú zapojení do hry, v ktorej si nemôžu dovoliť prehrať. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžu zvíťaziť. Potrebujú, aby bol akt pristúpenia Ukrajiny k EÚ pre Ukrajinu neudržateľný – a toto ekonomická a spoločenská situácia v krajine umožňuje. Európa sa zatiaľ nechystá angažovať v Ukrajine. Poľsko by preferovalo, aby Ukrajina zostala neutrálna, pretože Varšava nevyhnutne nepotrebuje prozápadnú Ukrajinu. Pre USA je Ukrajina zaujímavá pre iritovanie Ruska, ale Spojené štáty nie sú ochotné podstúpiť v konflikte vážne riziko.
Nemecko a Spojené štáty budú aj naďalej robiť kroky, ktoré budú dráždiť Rusko, ale pravdepodobne sa budú vyhýbať krokom, ktoré by hrozili vážnym poškodením vzťahov Moskvy s Washingtonom a Berlínom. Ruský vplyv na Ukrajine je v súčasnosti obmedzený blízkosťou olympijských hier a eskaláciou protestov, ale zásadnou geopolitickou realitou je, že žiadna iná krajina nemá na Ukrajine väčší vplyv a schopnosti presadzovať svoj vplyv ako Rusko.
Spracované podľa Stratfor.